Preskoči na vsebino


V svet odhajaš z Božjim blagoslovom

Mašna daritev - Govorica znamenj in besed -> Sklepni obred

Ko mašnik odmoli prošnjo po obhajilu, je sklepni obred. Najprej so kratka oznanila vernikom, če so potrebna. Preden nas mašnik odslovi, nas blagoslovĂ. BlagoslovĂ nas pravzaprav troedini Bog sam po mašnikovi roki: Blagoslovi vas vsemogočni Bog, Oče in Sin + in Sveti Duh. Duhovnik naredi znamenje križa. Na križu nas je Jezus odrešil. S križa, iz Jezusovega prebodenega Srca, izvirajo vse milosti. Na križu se je tudi Sveta Trojica in njena ljubezen do nas najbolj razodela. V imenu Svete Trojice si začel mašno daritev, v imenu Svete Trojice jo končuješ. Sveta Trojica je vse: začetek in konec in vse, kar je vmes!

Romano Guardini je zapisal: Blagoslavljati more le, kdor ima oblast. Blagoslavljati more le, kdor lahko ustvarja. Blagoslavljati more le Bog. Blagoslavljajoč gleda Bog na svojo stvar. Kliče jo po imenu. Njegova vsemogočna ljubezen se obrača na srce in na samo jedro stvari in iz Božjih rok se razliva moč, ki oplaja; moč, ki daje rast; moč, ki zdravi in celi: 'Gledati vas hočem in storiti, da boste rasli.'

Ko greš po končani mašni daritvi iz cerkve, se obrneš k tabernaklju in poklekneš Jezusu v slovo na tistem mestu, kjer si bil, in ne šele pri kropilniku, kakor imajo nekateri navado. Tvoj poklek je osebni pozdrav Jezusu, zato mora priti iz srca, iz prepričanja.

Iz sveta si prišel v cerkev. Zdaj zapuščaš cerkev in se vračaš v svet. Nisi sam, Jezus je s teboj! Jezus tebe in vse navzoče po duhovnikovih besedah pošilja s posebnim poslanstvom: Pojdite v miru! Katekizem Katoliške cerkve uči, da mašnikove besede pomenijo: Pojdite, poslani ste! Poslani ste, da bi iz mašne daritve in prejetega svetega obhajila živeli sredi sveta in vanj prinašali Kristusovo veselo oznanilo in njegov mir.

Lokacija:
Print Friendly and PDF