Kaj je evharistični kongres?

Misel na podobnost raznih znanstvenih ali strokovnih kongresov nas lahko zavaja. Vendar se izraz kongres v katoliški Cerkvi stalno uporablja. Poznamo dekanijske, škofijske, narodne in svetovne evharistične kongrese.

Obrednik Sveto obhajilo in češčenje evharistične skrivnosti izven maše (Ljubljana 1975) pravi, da je evharistični kongres poseben javni izraz češčenja evharistije in nekakšen shod, h kateremu določena skupnost povabi celotno krajevno Cerkev, ali kakšna krajevna Cerkev povabi druge krajevne Cerkve iste pokrajine ali naroda ali tudi celega sveta, da bi vsi skupaj evharistično skrivnost pod kakšnim posebnim vidikom bolje spoznali in da bi jo javno častili, povezani v ljubezni in edinosti. (op.1)

Taki kongresi morajo torej biti resnično znamenje vere in ljubezni v tem, da se jih v celoti udeleži krajevna Cerkev, pomenljivo pa se ji pridružijo tudi druge Cerkve.

Opombe 1 Sveto obhajilo in češčenje evharistične skrivnosti izven maše, Ljubljana 1975, št. 109.