Preskoči na vsebino


Posebej ohranjena kri

Evharistični čudeži -> Jezus v evharistiji poglablja našo vero

Ali imamo tudi primere, v katerih se je posvečeno vino spremenilo v kri, ta pa je ohranjena posebej, ne le vtisnjena v korporal?

Da, tudi takšni primeri so. Pozneje ti bom omenil najpomembnejšega, a zdaj naj navedem le nekaj dobro izpričanih čudežev.

Duhovnik Uguccione je 30. decembra 1230 v mestu FIRENCE v Italiji ob koncu maše v cerkvi sv. Ambroža spregledal v kelihu nekaj kapelj posvečenega vina. Naslednje jutro je presenečen ugotovil, da so se te kaplje spremenile v strjeno kri. To so videle tudi redovnice in navzoči verniki, pozneje pa škof in duhovniki. Čudež se je hitro razvedel po Firencah. Kri so za češčenje shranili v kristalni ampuli v baziliki sv. Ambroža. Leta 1980 so praznovali 750-letnico čudežnega dogodka. Še danes hranijo strjeno kri v baziliki sv. Ambroža v dragocenem relikviariju v marmornatem tabernaklju, ki ga je izdelal Mino da Fiesole.

V vasi SANKT GEORGENBERG-FIECHT v Inntallu v Avstriji je leta 1310 v času opata Ruperta neki duhovnik maševal v samostanski cerkvi sv. Jurija in apostola Jakoba. Po posvečenju je podvomil v resnično Jezusovo navzočnost pod podobama kruha in vina. Takoj se je mašno vino spremenilo v kipečo kri, ki je deloma prikipela iz keliha. Navzoča samostanska družina z opatom na čelu in številni romarji so bili priča temu evharističnemu čudežu. Ker je bilo iz leta v leto vedno več romarjev, je leta 1472 briksenski škof Georg naročil temeljito preiskavo dogodka in potrdil pristnost evharističnega čudeža. Čudežna kri je še danes ohranjena in je tako sveža, kakor bi pravkar pritekla iz rane. Hranijo jo v zlatem in srebrnem relikviariju v obliki monštrance v samostanu Sankt Georgenberg.

Arnoldus Green je v cerkvi sv. Petra in Pavla v kraju BOXMEER na Nizozemskem 1400 daroval sveto mašo. Po posvečenju je začel dvomiti v resnično Jezusovo navzočnost v posvečenem kruhu in vinu. Vino se je spremenilo v kipečo kri, ki se je razlivala na korporal. Duhovnik je prosil Boga za odpuščanje in kipenje krvi je prenehalo. Kri na korporalu se je strdila v velikosti oreha in je še danes ohranjena nespremenjena v dragocenem relikviariju. O čudežu pričajo mnogi dokumenti in slike. Vsako leto v čast čudežnim relikvijam priredijo procesijo. Za čudež so se zanimali papeži Klemen XI., Benedikt XIV., Pij IX. in Leon XIII.

V mestecu LUDBREG, v kapeli grofov Batthyany na Hrvaškem, je leta 1411 med mašo duhovnik podvomil v resnično Jezusovo navzočnost pod podobama kruha in vina. Takoj po spremenjenju se je vino spremenilo v kri. Duhovnik je posodico s krvjo dal vzidati v glavni oltar in je šele pred svojo smrtjo razodel čudežni dogodek. Takoj so začeli prihajati številni romarji. Relikvija je bila pozneje nekaj let v Rimu. Papež Leon X. jo je večkrat v procesiji nosil po mestu. Leta 1513 je izdal posebno bulo, s katero je dovolil javno češčenje. Relikvijo so vrnili na Hrvaško. Posebna komisija, ki se je 1500 sestala v Ludbregu, je ugotovila, da se je v zvezi z relikvijo zgodilo več čudežnih ozdravljenj. Tisoči romarjev častijo še danes to dragoceno relikvijo v romarski cerkvi predragocene Krvi, ki je bila sezidana 1994. leta. Celotedensko češčenje imajo prvi teden v septembru in ga imenujejo Sveta Nedilja. Takrat nosijo čudežno relikvijo v slovesni procesiji. Popolnoma nepokvarjena kri je shranjena od leta 1721 v posebno dragoceni monštranci augsburške šole, dar grofice Eleonore Batthyany-Strattman.

Lokacija:
Print Friendly and PDF