Dogajanje

Na župnijski ravni Na škofijski ravni Na slovenski ravni

V skladu z nekaterimi mnenji, da ne smemo kopičiti preveč novih nalog in dejavnosti poleg tistih, ki jih Cerkev že ima v vsakem pastoralnem letu, in tudi v skladu z besedami papeža Janeza Pavla II. v Apostolskem pismu Ostani z nami, Gospod, kjer ob napovedi evharističnega leta pravi: Pri dejanski izvedbi evharističnega leta pričakujem, da bodo pastirji krajevnih Cerkva (škofij) pobožnosti do tako velike skrivnosti ustrezno zaznamovali.

Sicer pa sobratom v škofovski službi ne bo težko razumeti, da ta pobuda€Śki posega v takšno globino duhovnosti, v nobenem primeru ne ovira posebnih pastoralnih načrtov v škofijah. Nasprotno, evharistično leto jih lahko učinkovito razsvetli in jih zasidra v skrivnost, ki je korenina in hkrati skrivnost duhovnega življenja vernikov, kakor tudi vseh pobud krajevnih Cerkva. Ne zahtevam torej prekinitev uresničevanja pastoralnih usmeritev v posameznih škofijah, ampak nagovarjam k poudarjanju evharistične razsežnosti v vsem krščanskem življenju in delovanju (t. 5). V tem duhu zaenkrat predlagamo naslednje:

Splošno

Potrebna je izdelava in izvajanje pastoralnih načrtov za pastoralno leto evharistije v škofiji, dekaniji in župniji. Odgovorni so: škof skupaj s ŠPS, Pastoralna služba skupaj z referati, dekani z DPS in župniki s sodelavci in z ŽPS (glej npr. Pastoralno glasilo škofije Murska Sobota Pastoralne stopinje št. 8, str. 4-9).

Konkretno

Na župnijski ravni

Vsaka župnija naj bi v času priprave na SEK imela tridnevno duhovno obnovo, če ima katera misijon, pa naj bo ta čim bolj evharistično naravnan. Primeren čas: advent ali post.

Dekanijska evharistična srečanja

Povabljeni vsi verni ene dekanije. Pripravi dekan z DPS. Kraj srečanja: izberejo ga duhovniki na dekanijski konferenci. Primerni datumi so proste nedelje v oktobru.

Jesenske pastoralne konference

po dekanijah bodo posvečene evharistiji in duhovništvu.

Dekanijska srečanja ŽPS,

ki so prav tako posvečena evharistiji, bodo v glavnem v mesecu novembru, bodisi na soboto ali nedeljo.

Dekanijske revije pevskih zborov

bodo izvajale najlepše evharistične pesmi. Za čas in kraj izvajanja bodo poskrbeli dekanijski referenti.

Na škofijski ravni

Pastoralni tečaji po vseh škofijah bodo posvečeni nedelji kot dnevu evharistije. Ti kraji in datumi so že objavljeni v napovednem koledarju.

Škofijski evharistični dan

Najpomembnejši dogodek na škofijski ravni bo škofijski evharistični dan, ki bo v soboto ali nedeljo v Tednu družine, 20. oz. 21. marca 2010. Vse verne bi povabili v stolnice. V program bi vključili predvsem družine, poslušali njihova pričevanja, povezana z evharistijo (izkustvo vsakdanje maše, pomen skupne nedeljske maše).

Na slovenski ravni

Radijski misijon, ki bo potekal od 21. do 27. marca 2010. Začetek in konec bosta z mašo v stolnicah Maribora in Ljubljane (metropolitanska sedeža). Nagovore bodo imeli škofje. Koordinator teh srečanj pa je škof msgr. Andrej Glavan.

Stična mladih 2009,

tretjo soboto v septembru (19. 9. 2009). Osrednje sporočilo: ozavestiti mlade, da je živi Bog sredi med nami in da se v svojem verovanju in iskanju lahko vedno naslonijo nanj. On je živi Bog, ki v evharistiji prebiva med nami, je naša hrana in vir življenjske moči.

Srečanje za mlade

Povabili smo mlade iz duhovnih gibanj in skupnosti, da bi drugo soboto, 8. maja 2010, pripravili še eno srečanje za mlade, ki bi bilo povsem evharistično naravnano in bi vključevalo tudi veliko petja.

Ministrantska srečanja,

ministrantski kvizi, bodo najprej po župnijah, oktobra pa bodo škofijski kvizi, za Ljubljano bo to 10. oktobra 2009 ob 9.00 uri v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu. Tema: Evharistija, Janez Frančišek Gnidovec, Lojze Grozde. Za druge škofije nisem povprašal. Duhovne vaje za ministrante bodo v Oazi miru na Ljubelju konec novembra. Vseslovensko romanje ministrantov pa bo od 27. do 29. aprila 2010 v Esztergom.